Warning: include(/home/flavawor/www/ckit/wp-content/plugins/pdf-embedder/defines.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/flavawor/www/ckit/wp-config.php on line 52

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/home/flavawor/www/ckit/wp-content/plugins/pdf-embedder/defines.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5.3/lib/php') in /home/flavawor/www/ckit/wp-config.php on line 52
FLAMENCO | Centrum Kultury i Tańca

FLAMENCO

Posted by on Gru 16, 2016 in Blog | 0 comments

FLAMENCO

Skąd się wzięło flamenco? Trudno powiedzieć. Wiadomo, że stworzyli je Cyganie, którzy pojawili się w Hiszpanii podobno w XVII wieku. Po wiekach wędrówki osiedli głównie w Andaluzji, gdzie – podobnie jak w innych krajach Europy – żyli w dość zamkniętych społecznościach. Muzyka, którą tworzyli, z czasem przejęła nieco lokalny charakter, a style, które się wykształciły, noszą często nazwy od miast, w których powstały – jak malagueña (z Malagi), rondeña z Rondy, fandango de Huelva czy buleria de Cai (skrót od Cadiz), czyli buleria z Kadyksu. Głównymi ośrodkami flamenco pozostały jednak: Sevilla, Jerez de la Frontera i Malaga – opowieści o ich pięknych ulicach są, obok miłości, częstym tematem pieśni flamenco.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że flamenco jest rodziną muzyczną w podobny sposób jak tańce latynoamerykańskie. Choć style i tańce pochodzą z różnych miejsc, mają różne tempa, melodie i nastroje, to łączy je pewien rozpoznawalny charakter, sposób poruszania się, temperament. Palos (style) flamenco także różnią się między sobą tempem, charakterem oraz rytmem, ale mają wspólną cechę: emocje. W Hiszpanii mówi się, że „flamenco es de corazon” – flamenco pochodzi z serca – i to pokazuje, czym się flamenco gra, tańczy i śpiewa. Właśnie sercem.

Palos jest wiele i można je dzielić na różne sposoby: na wesołe (rumba flamenca, tangos, alegrias) i smutne (solea, martinete, tientos, tarantos). W rytmie (który we flamenco nazywa się compas) liczonym na 4 (wesołe tangos i rumba, smutny i dramatyczny tientos), ale i w compas na 12 (wesoła alegria, dramatyczna solea). Są style o pochodzeniu arabskim, pochodzące rdzennie z Andaluzji, ale są i style przywiezione z Ameryki Południowej czy Środkowej – jak np guajira, której pieśni często opowiadają o Kubie. Flamenco to po prostu tygiel stylów, klimatów i bogactwo muzycznych opowieści.

Czego potrzeba żeby zacząć tańczyć flamenco?

Można zacząć w każdym wieku. Nie trzeba mieć ukończonej szkoły baletowej, 45 kg wagi, minimalnego ani maksymalnego wzrostu. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, publiczność kocha tancerki wyraziste i tańczące z sercem, a do fiesty flamenco bardziej niż umiejętności technicznych potrzeba chęci i radości.

Trzeba mieć sporo cierpliwości i samozaparcia. Podstaw można się nauczyć w ciągu kilku miesięcy, ale szybko przekonasz się, że im dalej w las tym więcej drzew, a im więcej czasu spędzasz na sali tanecznej, tym więcej jest do zatańczenia, więc trzeba więcej ćwiczyć:)

Przydaje się poczucie rytmu, choćby podstawowe, dużo ćwiczymy tez na zajęciach.

Nie potrzeba żadnych specjalnych ubrań, do ćwiczeń wystarczy dres i koszulka. Jeśli jednak zechcesz zaprezentować na scenie efekty swojej pracy, kolorowe falbaniaste spódnice, duże kolczyki i kwiaty we włosach z pewnością ci się spodobają.

Flamenco to muzyka, grana najczęściej na gitarze, śpiew i rytm wyklaskiwany dłońmi, wystukiwany na perkusji lub obcasami butów, dlatego są one ważnym elementem stroju tancerki. Na początku wystarczą wygodne buty z zakrytymi czubkami, na stabilnym, szerokim obcasie o wysokości 3-5 cm, w zależności od upodobań. Potem można zainwestować w prawdziwe buty do flamenco – mocne, podbite na obcasie na palcach malutkimi gwoździkami dla podkreślenia dźwięku zapateado, czyli stepów.

Chęci, czas i serce – tego potrzeba, żeby tańczyć flamenco. Zapraszamy!

Centrum Kultury i Edukacji OLL Więcej niż szkoła tańca.
Oddajemy w Państwa ręce Centrum Kultury i Tańca OLL, gdzie pasją się żyje, gdzie jest zawsze odpowiedni czas na rozwój osobisty, zabawę i relaks. OLL to nie tylko szkoła tańca, choć taniec jest dla nas ważny, ale przede wszystkim miejsce przyjazne wszelkim aktywnościom. Jesteśmy otwarci dla wszystkich, małych i dużych. Posiadamy w ofercie zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Centrum tańca OLL mieści się w dzielnicy Warszawa-Mokotów, niedaleko stacji metra Wilanowska. Napisz wiadomość lub zadzwoń pod numer 795 088 883. Zapraszamy do kontaktu.
Send